İNFAK VE SADAKA..!!

2015-04-09 03:50:00

SANA NİYE VERECEĞİNİ SORUYORLAR..?

Deki  İHTİYAÇTAN  fazlasını…!!!

Neyi vereceğini soran bir kimseye verilebilecek en muhteşem cevaptır…!

Çünkü insan aklı bunu karşısındakine öncelikle neyin var diye sorar bu soru beraberinde  şunlarım var cevabını getireceğinden  buna engel olmak  için..!

Yahut  ismen  bağlayıcı şeyler sayılmaksızın ve dahi vermesi gereken den insanların bir ego ile sapıp kaçamak yapmaması için bütün mazeretlerin önünü kesecek bir cevap ihtiyacından fazlasını vereceksin..!

Ayet bu kadar net iken bunu kitabına uydurup malı tekelinde tutup onu bir üstünlük , imtiyaz ve güç aracı olarak kullanmak isteyenler  beraberinde  vermeyi de bir kurala bağlamış  şunlar,  şunlardan vereceksin, şu kadar vereceksin haline getirmişlerdir..!

Bu algıda malın kesin kes tek elde toplanmasını yasaklayan ayete rağmen adeta bu kadarı sana yeter benimle mi  kazandın dercesine kendi hilesi ile mal  biriktirmek ve dahi vermemek kitabına uydurulmuştur..!

İhtiyaç diye varlığını her yıl araba yenilemek , model  değiştirmek, aile fertlerine birden fazla araba tahsis etmek  ihtiyaç diye lüks  villalar, yatlar,  katlar alanlar ihtiyacımızdan fazlası yok ki neyi verelim noktasına gelmişlerdir..!

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın önü kesilmiş mal varlıklı kimselerin elinde bir güç aracı olarak kullanılmaya devam etmiştir..!

Oysa ayetlerin gösterdiği ışık içerisinde mürit olan değil  söylenene kafa sallayan değil sorumluluk yüklenmeye meyilli kimselerin öğrenme arzuları ve din i gereği gibi kabullenip yaşamak isteği görülmektedir ..!

ayetin içinde toplumda var olan alışkanlıklardan müşrik adetlerden içki ve kumar hakkında ve ne yi infak edecekleri hakkında soruyor ve cevabında  ALLAH tan alıyorlardı..!

İşittik ve itaat ettik diyen takva sahibi muttaki kimseler olmayı  arzuluyor ve sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı ayakta tutacak paylaşmanın ana kuralı olan bölüşmeyi ve insani ihtiyaçların dışında sahip olduklarını kardeşleri ile paylaşmaktır..!

Sözün özü şudur,  müminlerin ahlakı, Allah sevgisi ve teslimiyeti varlıkta ve yoklukta paylaşmaktan geçmektedir…!

Selam ve Muhabbetle..!!

0
0
0
Yorum Yaz